Takma ve Bakımı

Takma ve Bakımı

Takma ve Bakım Sırasında Dikkat Edilecek Hususlar

Başlangıçta anlatıldığı gibi V-Kayış Taşıyıcısı mekanik güç iletiminin yüksek derecede etkili bir şeklidir.Fakat uzun bir kayış ömrünü güvenli çalışmayı sağlamak için katoloklarda verilen yerleştirme ve bakım prosödürlerini takip etmek önemlidir.Sık ve erken kayış arızaları V-Kayış taşıyıcılarının yanlış yerleştirilmesi ve bakımı esnasında olduğuna bağlanmıştır. Bundan dolayı bir V-Kayış taşıyıcısının yerleştirilmesi ve bakımı esnasında aşağıdaki noktalar göz önünde bulundurulmalıdır.
Taper-Lock Bushes ve Kasnaklar:Kasnaklar ve Bushes üzerindeki koruyucu kaplamalar kaldırılmış olmalı.Beraber çalışan kasnak göbekleri ve yüzeyler temizlenmiş olmalı.Kasnaklar üzerinde ki oluklar sayı izlerinden ve kesin çapaklardan arındırılmış olmalı ve boyutlar konu ile ilgili standartlara uymalıdır.
Düzlem :Kasnaklar ve şaftlar her iki yatay ve dikey düzlemlere + 1 derecelik en yüksek toleransla uygun bir şekilde düzlemleştirilmiş olmalıdır.Şekil 7.1 de tipik yanlış düzlemleştirme problemleri gösterilmiştir.
Kayış Uzunluk Takozu :Çoklu kayış taşıyıcılarda takozlu V-Kayışları setinin kullanılmış olması çok önemlidir.Kayışların seçilmesi ile takozlu set dizinin içinde uzunluk koduna sahip olur.Taşıyan ve taşınmış kayışlar arasında ki merkez mesafesi kayışların çıkması içinönce azaltılmalı, öyle ki belki kayışlar aşırı kuvvetler uygulamaksızın kasnak olukları üzerine takılmış olabilirler. Herhangi kayış zorlanması şiddetli gerilim üretebilir buda kaplama kumaşı ve yük taşıyan üyede iç hasara sebep olur ki buda erken kayış arızasına sebep olacaktır.
*Kayış Gerilmesi:Kayışlar,V-Kayış gerilmesi başlığı altında verilen prosödüre uygun olarak doğru şekilde gerilmelidir.Taşıyıcı 30 dakika ile 4 saat arasında çalıştıktan sonra kalan kayış uzaması ve kayışların yatağının kasnak oluklarında ki durumunu telafi etmek için yeniden gerilme yapılmış olmalıdır.
 
Hizalama
 
 
 Şaftlar birbirine paralel değildir.
 
 
 
 
 
 Şaftlar aynı düzlem üzerinde olmamasına rağmen yukarıdan bakıldığında paralel gibi görünür.
 
 
 
 
 
 
 Şaftlar paraleldir fakat kasnaklar aynı düzlemde değildir.
 
 
 
 
 
 
 Doğru yerleştirme! Şaftlar ve kasnakların ikisi de paralel ve aynı düzlemde.